Hlavným bohatstvom kúpeľov sú prírodné minerálne vody. Desať prameňov vyviera na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodne liečivá, stredne mineralizovaná hydrogenuhličitanová, chloridosodná, železnatá, uhličitá, studená, hypotonická so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Celková mineralizácia jednotlivých prameňov je od 1600 mg/l do 9400 mg/l s obsahom oxidu uhličitého od 2200 do 3800 mg/l. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. 8 minerálnych prameňov je prameňov je vyvedených do krytej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení zažívacieho ústrojenstva a to u stavov hyperacidných a hypoacidných, u ochorení žalúdka, žlčníka a žlčových ciest, pečene, slinivky brušnej a ochorení čriev.
Jedinečnosť zloženia minerálnych vôd umožňuje ich priaznivé uplatnenie aj pri iných ochoreniach, kde sa využívajú jednotlivé minerály a stopové prvky.
Na liečebné účely využívame prírodnú minerálnu vodu, ktorá sa ohrieva pomocou pary na 34 - 35˚C. Minerálny kúpeľ sa podáva v antikorovej vani, v ktorej dieťa pokojne leží a relaxuje. Počiatočný pocit chladu, ktorý trvá asi 10 sekúnd vystrieda pocit tepla, ktoré vyvoláva zvýšená aktivita termoreceptorov vplyvom oxidu uhličitého zachyteného na koži. Oxid uhličitý miestnym pôsobením kapilárnej vazodilatácie v koži zlepšuje aj vstrebávanie minerálov a stopových prvkov cez kožu. Po ukončení kúpeľa detský pacient odpočíva zabalený na lôžku. Medzi základné účinky minerálneho kúpeľa patrí: zvýšenie svalového prekrvenia, pokles tlaku krvi, znižuje celkový metabolizmus, zvyšuje parciálny tlak kyslíka v kapilárach, pokles tepovej frekvencie, predlžuje dobu diastoly a pod.
Vírivý sedací kúpeľ má liečebný, relaxačný a regeneračný účinok. Na liečebné účely sa používa izotermická alebo ľahko hypertermická voda 36 - 38˚C. Je vhodný na zvýšenie miestneho metabolizmu, využíva sa po ochoreniach pohybového aparátu, pri obezitách, pri stavoch podráždenia, nespavosti a únavy.
Ide o aktívny pohyb na mieste vo vaničkách. V jednej je teplota 40 - 46˚C, v druhej 10 - 16˚C. Výška vodného stĺpca je 20 - 25 cm. Samotný výkon procedúry sa začína vždy v teplej vode a končí v studenej vode. Šliapací kúpeľ zvyšuje prekrvenie končatín detského pacienta, zvyšuje miestny metabolizmus, aktivuje kožné receptory, pôsobí upokojujúco, podáva sa pri bolestiach hlavy, migrénach, na zvýšenie odolnosti organizmu pri recidivujúcich respiračných infektoch, na zlepšenie metabolizmu u obéznych pacientov.
Vírivý kúpeľ pôsobí ako jemná masáž vírivou vodou s teplotou 36 - 38˚C s čiastočnou aplikáciou na horné alebo dolné končatiny. Procedúra prispieva k zlepšeniu prekrvenia končatín, aktivuje kožné receptory, uvoľňuje svalovú a kĺbovú stuhnutosť. Je veľmi vhodný pri neurocirkulačných zmenách pri DM a ich prevencii.
Procedúra patrí k najradikálnejším výkonom striedavých procedúr. Prevádza sa vodným paprskom z trysky pod tlakom asi 3 atm. zo vzdialenosti minimálne 3 m. Začína sa teplým strekom o teplote 38 - 42˚C po dobu 30 sekúnd, nasleduje studený strek o teplote 16 - 18˚C v rozpätí 5 - 10 sek. Striedanie sa opakuje niekoľkokrát a procedúra sa ukončí studenou vodou. Pacient pociťuje intenzívne prekrvenie, pocit teplej kože, stimuluje srdečnú činnosť, zvyšuje metabolizmus, podporuje činnosť imunitného systému formou otužovania, pozitívne reguluje a otužuje i autonómny nervový systém.
Subakválna masáž je poskytovaná vo vaniach pri teplote vody 35 - 37˚C, ktorá je masérom manuálne aplikovaná na telo pomocou jednej trysky. Zmenou vzdialenosti a aplikačného uhla je možné intenzitu masáže meniť. Najlepšie využitie je pri stavoch po úrazoch, stuhnutosti svalov a operáciách pohybového aparátu, pri reumatických ochoreniach kĺbov, nervových ochoreniach, obrne, pri bolestiach svalov ako aj pri chronickej zápche. Po podvodnej masáži klientovi odporúčame teplý zábal.
Ide o kúpeľ horúcim vzduchom od 60 do 90˚C a viac, pri nízkej vlhkosti 10 - 30 %. Neoddeliteľnou súčasťou procedúry je následné ochladzovanie studenou vodou rôznou formou: sprchovanie, polievanie, ponorenie. Celý cyklus sa opakuje 2-3 krát. Na záver je vhodná relaxácia: suchý zábal na lôžku. Sauna je vhodná pri zápaloch dýchacích ciest, reumatických ochoreniach, migrénach, chronických ekzémoch, psoriáze, urtike, ale najmä ako preventívny prostriedok pre zvýšenie imunity, prípadne na regeneráciu.
Liečebný účinok infračerveného svetla sa dosahuje pri teplotách 45 - 55˚C. Odporúčaná dĺžka pobytu v saune je 10 – 20 minút. Súčasťou saunovania je následné ochladzovanie studenou vodou. Celý cyklus sa opakuje 2 – 3-krát. Na záver procedúry je vhodná relaxácia suchým zábalom na lôžku. Infra saunu je vhodné aplikovať pri artrózach, chronických artritídach, sinusitídach, myalgiách, zápalových kožných ochoreniach, bronchitíde, astme, recidivujúcich respiračných infektoch, dobré skúsenosti máme pri aplikácii u detí s obezitou. Ako jediná sauna sa môže aplikovať aj u pacientov s hypertenziou. Pôsobenie infra sauny má pozitívny vplyv na prekrvenie pokožky, zvýšenie odolnosti voči prechladnutiu a vnútornému uvoľneniu a prehriatiu svalov a kĺbov.